19 декабря, церковь отмечает память святителя Николая архиепископа чудотворца

Азбука православия

Николай родился около 270 года в городе Потаре, он был единственным сыном благочестивой семьи. Всю свою жизнь Николай посвятил молитве и помощи нуждающимся. Благодаря своей щедрости и сострадательности, его все любили и уважали. В городе Мира ему было предложено стать епископом, и он согласился. Николай скончался в 345 году.

Сегодня мы можем обратиться к святому Николаю, небесному покровителю всех путешествующих – мореходов, путников и всех, кто идет по дороге. Его молитвы могут остановить стихию и помочь нам в трудные моменты. Молиться святителю Николаю можно при различных проблемах и затруднениях, и он поможет нам найти правильное решение. Святой Николай всегда слышит и отзывается на нашу искреннюю просьбу.

Мы обращаемся к святому Николаю в сложные моменты, и он помогает каждому, кто обратится к нему с верой и искренностью. Его молитвенная сила и чудеса уже спасли многих и привели к благополучию.

Икона святителю Николаю, архиепископу Мирликийскому, чудотворцу.

Тропарь святителю Николаю, архиепископу Мирликийскому, чудотворцу, глас 4

Правило вёры и образ кротости,/ воздержания учителя/ яви тя стаду твоему/ яже вещёй истина;/ сего ради стяжал еси смирéнием высокая,/ нищетою богатая./ Отче священноначальниче Николае,/ моли Христа Бóга// спастися душáм нашим.

Кондак святителю Николаю, архиепископу Мирликийскому, чудотворцу, глас 3

В Мирех, святе, священнодёйствитель показался еси:/ Христово бо, преподобне, Евангелие исполнив,/ положил еси душу твою о людех твойх/ и спасл еси неповинныя от смерти;// сего ради освятился еси, яко великий тайнник Бóжия благодати.

Молитва святителю Николаю, архиепископу Мирликийскому, чудотворцу

О, всехвальный и всечестный архиерею, великий чудотворче, святителю Христов, отче Николае, человéче Бóжий, и вёрный рабе, мужу желаний, сосуде избранный, крёпкий столпе церковный, светильниче пресвётлый, звездо осиявающая и освещающая всю вселéнную, ты еси праведник, яко финикс процвётший, насажденный во дворех Господа своегó: живый в Мирех, миром благоухал еси, и миро приснотекущее благодати Бóжия источаеши. Твойм шéствием, пресвятый отче, море освятися, егда многочудесныя твоя мощи шествоваху во град Барский, от востока до запада хвалити имя Господне. О, преизящный и предивный чудотворче, скорый помощниче, тéплый заступниче, пастырю предобрый, спасающий словёсное стадо от всяких бед, тебе прославляем и тебе величаем, яко надёжду всех христиáн, источника чудéс, защитителя вéрных, премудраго учителю, алчущих кормителю, плачущих весёлие, нагих одеяние, болящих врача, по морю плавающих управителя, плёнников свободителя, вдов и сирот питателя и заступника, целомудрия хранителя, младéнцев кроткаго наказателя, старых укреплёние, постников наставника, труждающихся упокоёние, нищих и убогих изобильное богатство. Услыши нас, молящихся тебе и прибегающих под кров твой, яви предстательство твое о нас к Вышнему и исходатайствуй твойми Богоприятными телéс наших: сохрани святую обитель сию (или: храм сей), всякий град и весь, и всякую страну христианскую, и люди живущыя, от всякого озлоблёния помощию твоёю: вёмы бо, вёмы, яко много может молитва праведнаго, поспешествующая во благое: тебе же праведнаго по преблагословённей Дёве Марии, предстателя ко Всемилостивому Бóгу имамы, и к твоему, преблагий отче, тéплому ходатайству и заступлéнию смиренно притекаем: ты нас соблюди яко бодрый и добрый пастырь, от всяких врагов, губительства, труса, града, глада, потопа, огня, меча, нашествия иноплемéнников, и во всяких бедах и скорбех наших подавай нам руку помощи и отвёрзи двёри милосёрдия Бóжия; понёже недостóйны есмы зрёти высоту Небёсную, от множества неправд наших: связани есмы узами греховными, и николиже воли Создателя нашего сотворихом, ни сохранихом повелёний Его. Тем же преклоняем колéна сокрушéнна и смирéнна сéрдца нашего к Зиждителю своему, и твоего отёческаго заступлéния к нему просим: помози нам, угодниче Бóжий, да не погибнем со беззаконии нашими, избави нас от всякого зла, и от всякия вёщи сопротивныя, управи ум наш, и укрепи сéрдце наше в правой вéре, в ней же твойм предстательством и ходатайством, ни ранами, ни прещéнием, ни мором, ни коим гневом о Создателя своего умалени будем, но мирное зде поживём житиé, и да сподобимся видети благая на земли живых, славяще Отца и Сына и Святáго Духа, единаго в Троице славимаго и поклоняемаго Бóга, ныне и присно, и во вёки веков. Аминь.

Молитва 2-я святителю Николаю, архиепископу Мирликийскому, чудотворцу

О, добрый наш пастырю и богомудрый наставниче, святителю Христов Николае! Услыши нас грешных, молящихся тебе и призывающих в помощь скорое предстательство твоé; виждь нас нéмощных, отвсюду уловляемых, всякаго блáга лишéнных и умóм от малодушия помрачённых; потщися, угодниче Божий, не оставити нас в греховнем плену быти, да не будем в радость врагом нашим и не умрем в лукавых деяниих наших. Моли о нас недостойных Содетеля нашего и Владыку, Емуже ты со безплотными лики предстойши: милостива к нам сотвори Бóга нашего в нынешнем житий и в будущем вёце, да не воздаст нам по делом нашим и по нечистотé сердéц наших, но по своёй благости воздаст нам. На твоё бо ходатайство уповающе, твойм предстательством хвалимся, твоё заступлéние на помощь призываем, и ко пресвятому образу твоему припадающе, помощи просим: избави нас, угодниче Христов, от зол находящих на нас, и укроти волны страстей и бед возстающих на нас, да ради святых твойх молитв не обымет нас напасть и не погрязнем в пучине греховней и в тине страстёй наших. Моли, святителю Христов Николае, Христá Бóга нашего, да подаст нам мирное житиé и оставлёние грехов, душам же нашим спасéние и вёлию милость, ныне и присно и во вёки веков. Аминь.

Молитва 3-я святителю Николаю, архиепископу Мирликийскому, чудотворцу

О, великий заступниче, архиерею Бóжий, Николае преблаженне, иже подсолнечную осиявый чудесы, призывающим же тя скорый услышатель являйяся, ихже присно предваряеши и спасаеши, и избавляеши, и от бед всяческих изъимаеши, от Бóга данною ти чудес и даров благодатию! Услыши мя недостойнаго, с верою тя призывающа и молéбное тебé приносяща пéние; тебе бо ходатая на умолёние ко Христу предлагаю. О пресловущий в чудесéх, святителем высото! яко имеяй дерзновение, скоро Владыце предстани, и преподобнии свой руце молёбне к Нему простри о мне грёшнем, и от Него щедроты благости подаждь ми, и приими мя в своё заступление, и от всех бед и зол мя избави, от нашёствия врагов видимых и невидимых свобождая, и тех всех навёты и злохитрства погубляя, и борющих мя во всей жизни моёй отражая; прегрешéнием же мойм прощёние испроси, и спасёна мя Христу представи и Царствия Небёснаго сподоби улучити за множество того человеколюбия, Емуже подобает всяка слава, честь и поклонение, со безначальным его Отцéм, и с Пресвятым и Благим и Животворящим Духом, ныне и присно и во вёки веков. Аминь.

Молитва 4-я святителю Николаю, архиепископу Мирликийскому, чудотворцу

О, всесвятый Николае, угодниче преизрядный Господень, тёплый наш заступниче, и вездé в скорбех скорый помощниче! Помози ми, грёшному и унылому, в настоящем сем житий, умоли Господа Бога даровати ми оставлёние всех мойх грехов, елико согреших от юности моея, во всем житий моём, делом, словом, помышлёнием и всёми мойми чувствы; и во исходе души моея помози ми, окаянному, умоли Гóспода Бóга, всея твари Содéтеля, избавити мя воздушных мытарств и вёчнаго мучёния, да всегда прославляю Отца и Сына и Святáго Духа и твое милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 5-я святителю Николаю, архиепископу Мирликийскому, чудотворцу

О, всеблагий отче Николае, пастырю и учителю всех вёрою притекающих к твоему заступлёнию и тёплою молитвою тебе призывающих! Скоро потщися и избави Христово стадо от волков, губящих é; и всякую страну христианскую огради и сохрани святыми твойми молитвами, от мирскаго мятéжа, труса, нашéствия иноплемéнников и междоусобныя брани, от глада, потопа, огня и напрасныя смерти; и якоже помиловал еси триёх мужей в темнице сидящих и избавил еси их царёва гнева и посечёния мечнаго, тако помилуй и мене, умом, словом и дéлом во тьме грехов суща, избави мя гнёва Бóжия и вечныя казни, яко да твойм ходатайством и помощию, Свойм же милосёрдием и благодатию Христос Бог тихое и безгрешное житиé даст ми пожити в вёце сем и избавит мя шуияго стояния, сподобит же деснаго со всёми святыми. Аминь.

Молитвы: https://t.me/nprimeti

Светоч - новости Дубовского района
Добавить комментарий