По церковному календарю, 30 января, почитается память преподобных Антониев

Азбука православия

По церковному календарю, 30 января отмечается память двух преподобных Антониев – Антония Великого и Антония Дымского.

Святой Антоний Великий родился в Египте в богатой семье в третьем веке. После смерти родителей, он раздал своё наследство бедным и отправился в церковь, где уединился в келье одного из верующих старцев. Затем он решил уйти в пустыню и прожил там 20 лет, испытывая множество искушений, голод и жажду, холод и зной. Святой Антоний стал примером для подражания и считается основателем отшельнического монашества.

Святой Антоний Великий не учредил конкретных правил для монашеской жизни, но его пример вдохновлял множество подвижников. Он умер в возрасте 96 лет, и к нему по сей день обращаются с просьбами о помощи в борьбе с искушениями, защите дома от бед и стихийных бедствий, а также в укреплении веры. Молитва святому Антонию помогает найти верное решение в случае, когда нет ясности о том, как поступить.

Святой Антоний Дымский жил в Новгороде в середине 12 века. Он родился в верующей семье и, каждый раз посещая храм, понимал своё предназначение. Однажды он покинул свой дом и отправился в монастырь, где жил много лет в послушании и был примером смирения и строгого воздержания. Затем его отправили в Константинополь, где он встретился с патриархом Афанасьевым, посетил храм гроба Господня и принял решение жить отшельнической жизнью в пустыне. После 5 лет он вернулся в Новгород, где завершил строительство храма Пресвятой Богородицы и уединился на берегу озера.

Святой Антоний Дымский принимал обращения о помощи в любых жизненных трудностях, особенно от пожара и болезней, как духовных, так и физических. В народе его день, 30 января, называют ещё Антоном перед зимником, так как после этой даты часто наступает оттепель. Чтобы привлечь теплую погоду, люди кидают птицам зерно и пекут колобки, символизирующие солнце. Булочки посыпают солью и угощают ими детей и соседей. Также в этот день по всему дому развешивают и раскладывают луковицы и чеснок для защиты от зла. Люди верили, что несоблюдение этих обычаев может привести к тяжелым болезням и неприятностям.

Икона Антонию Великому.

Тропарь преподобному Антонию Великому, глас 4

Ревнителя Илию нравы подражая,/ Крестителю правыми стезями послéдуя,/ отче Антоние,/ пустыни был еси житель,/ и вселённую утвердил еси молитвами твойми./ Тéмже моли Христа Бóга,// спастися душáм нашим.

Кондак преподобному Антонию Великому, глас 2

Житейския молвы отринув,/ безмолвно житие скончал еси,/ Крестителя подражаяй всяким образом преподобнейший,/ с ним убо тя почитаем,// отцев начальниче Антоние.

Молитва преподобному Антонию Великому

О, преподобне и богоносне отче наш Антоние! Вéруем, яко ты, предстоя престолу Пресвятыя Троицы, вёлие имаши дерзновёние в молитвах ко Всемилостивому Господу Богу, Иже всегда послушает тебé, вéрнаго раба и угодника Своего. Сего ради со умилёнием смирённо припадаем к тебе, святче Бóжий: не премолчи о нас молитися ко Господу Богу, в Троице покланяемому и славимому, да, милостивно призрёв на ны, не попустит нам погибнути во гресéх наших, но да возставит падших, да подаст исправлёние злóму и окаянному нашему житию, от грядущих грехопадёний восхищая, и да простит нам вся, елика согрешихом мыслию, словом и дёлом, от рождёния до сего часа. Ты, подвижниче добродётели, вёси нёмощь и скорбь времен настоящих, моли убо выну Христа Бóга, да николиже нас оставляет Его неизречённое милосёрдие, но да хранит нас от мирских искушёний, от диавольских сетёй и от плотских похотёй, да приймем от Него тобою и вся потребная к жизни врёменней, освобождение от бед и напастей, и неослабное терпёние до конца. Испроси нам в мире и покаянии скончати живот наш и невозбранно прейти от земли на нёбо, мытарств же, и бесов воздушных, и вёчныя муки избавитися, и сподобитися Царства Небёснаго с тобою и со всёми святыми, угодившими Господу Богу и Спасителю нашему Иисусу Христу, Емуже подобает всякая слава, чёсть и поклонёние, со Безначальным Егó Отцéм и с Пресвятым и Благим и Животворящим Его Духом, ныне и присно и во вёки веков. Аминь.

Икона Антонию Дымскому.

Тропарь преподобному Антонию Дымскому, глас 4

Добродётелей ревнителю,/ пустынный житель,/ подвижник веры Христа Бога нашего,/ пощёнием и труды умертвивый плотская вожделёния,/ тезоимените великому Антонию,/ егоже житию поревновал еси/ и во егоже имя Божёственный храм воздвигл еси,/ купно с ним, преподобне Антоние, моли Спасителя всех,/ да и нас сотворит победители плотских похотей/ и храмы Духа Святаго,// по велицей Его милости.

Кондак преподобному Антонию Дымскому, глас 6

Свёрстник и подражатель преподобному Варлаáму,/ послушание к нему истинное стяжав,/ достоин явился еси ему преёмник,/ упасши до врéмене стадо его,/ добродéтелем же его поревновав,/ в туюжде мéру возраста достигл еси,/ безмолвие пустынное возлюбив,/ и угоден Господеви показался еси,/ первоначальник быв пустыни при éзере Дымском:/ тем ти вопиéм:/ с преподобным Варлаáмом, отче Антоние, моли о нас Бога,/ да даст нам такожде угодити Ему, якоже и ты,//
образе послушания и безмолвия тихий рачителю.

Молитва преподобному Антонию Дымскому

О, пастырю добрый, учителю и наставниче наш, и святыя обители Дымския начальниче, преподобный отче Антоние! Мóлим тя усёрдно. Ты, яко имея дерзновёние ко Владыце Христу и ко Пречистей Его Мáтери, буди о нас недостойных, йже с вёрою притекающих к тебе, ходатай и молитвенник тёплый, заступая нас от всяких бед и напастей, да твойми молитвами и предстательством пребудем невредими от врагов наших видимых и невидимых. Моли милосёрдие Его, ёже спасти нас от прегрешéний наших, имиже весть судьбами. Моли благость Его, ёже милостив подавати нам и всему миру потребная. Молися Дающему всем мир: ниспослати мир Цёрквам, собирая расточéнныя во едино, сохранити страну нашу в мире и тишине и всякому вёрному в доме и на пути и повсюду дни благи и безмятёжны даровати, умирити жизнь нашу, помиловати нас, предстоящих зде и за благословною виною отшедших отёц и братий наших, и весь мир, и спасти души наша, да выну славим, хвалим, поём и величаем пречестное и великолéпое имя Отца и Сына и Святáго Духа, ныне и присно и во вёки веков. Аминь.

Источник: https://t.me/nprimeti

Светоч - новости Дубовского района