5 сентября День Святого Луппа 

Азбука православия

По церковному календарю 5 сентября почитается память святого Луппа Солунского (Фесалоникийского). Также 5 сентября отмечается Отдание праздника Успение Пресвятой Богородицы.

 Люди говорили, что день Святого Лупа нужно провести в покое и смирении. Не стоит в этот день жаловаться на свою жизнь и своих родных и близких, чтобы не накликать бед. Как и в другие дни, под запретом любые ссоры и споры, а также осуждения других людей, сплетни и слухи. День стоит провести за делами, лениться и бездельничать — плохая примета.



Святому мученику Луппу молятся о даровании силы духа в трудные моменты в жизни и просят об укреплении в вере. Также в молитвах можно просить святого Луппа о помощи в исцелении тяжелых и затяжных болезней.

Тропарь мученику Луппу Солунскому, глас 4
Му́ченик Твой, Го́споди, Лу́ппе,/ во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего:/ име́яй бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́,/ сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости./ Того́ моли́твами// спаси́ ду́ши на́ша.

 Кондак мученику Луппу Солунскому, глас 2
Звезда́ све́тлая яви́лся еси́,/ непреле́стная ми́рови,/ Со́лнца Христа́ возвеща́ющи,/ заря́ми твои́ми, страстоте́рпче Лу́ппе,/ и пре́лесть погаси́л еси́ всю:/ нам же подае́ши свет,// моля́ся непреста́нно о всех нас.

Молитва преподобного Нила Сорского ко Пресвятой Богородице
От скверных уст прими моление, о, нескверная, чистая и пречистая Дево Богородице, и не возгнушайся моих словес, о, радосте моя, но призри на мя, помилуй, Мати Зиждителя моего! Во время живота моего не остави мене: веси бо, Владычице, яко на Тя всю мою надежду возлагаю, и все упование мое о Тебе есть. Тем и во время смерти моея предстани ми, Помощнице моя, и не посрами мене тогда. Вем бо, вем, Дево, яко многих грехов повинен есмь, окаянный и трепещу, помышляя час оный: но, Радосте моя, яви ми тогда лице Твое, удиви на мне милость Твою, Ходатаице спасения моего; изми мя, Владычице, от лютости бесовския, и страшнаго и грознаго испытания воздушных духов, и злобы их избави, и всю тогдашнюю скорбь и печаль на радость преложи Твоим просвещением. И сподоби безбедно прейти ми начала и власти тьмы и достигнути поклонитися на престоле славы седящему Христу и Богу нашему со безначальным Его Отцем и Пресвятым Духом, во веки. Аминь.


Всем крепкого здоровья и благополучия! Берегите себя!

Светоч - новости Дубовского района
Добавить комментарий